Projektový den

Projektový den  1

V úterý 8.června jsme prožili projektový den v ekotechnickém centru Alternátor v Třebíči.

Projektový den byl uspořádán v rámci realizace projektu Šablony II.
Děti byly rozděleni do dvou skupin. Postupně si prošly s odborníkem praxe jednotlivé stanoviště. První zastávka s názvem Jak fungueje energie, seznámila děti s tím, kde se bere energie a jak se dostane k nám domů a proč se vyplatí s těmito energiemi šetřit. Společnými silami vyvodili, jaké druhy elektráren jsou v současnosti využívány a jaké druhy znají. Mohli si projít trupem části jednoho křídla, které se nachází na větrné elektrárně. Podívali se do modelového domu, kde se seznámili s jednotlivým využití energie v domácnosti. Prakticky si vše ukázali. Byli nuceni o tématu přemýšlet, vyhledávat, třídit a ověřovat informace, vybírat nejvhodnější řešení. Děti si svoje poznatky zaznamenávaly v pracovním listu – Jak funguje energie. Další část projektového dne probíhala v multimediálním sále s velkým projekčním plátnem ve tvaru zeměkoule. Zde se děti seznámily s planetami sluneční soustavy – v čem se liší jedna od druhé. Seznámili se také s odbornými názvy, co je to Vesmír, Mléčná dráha, zajímavosti z oblasti vesmíru – o planetách, hvězdách, měsíci a meteoritech. Jednotlivé planety si děti namalovaly a své poznatky prezentovaly ostatním kamarádům.
Další část projektového dne probíhala v laboratoři, kde byly pro děti připraveny zajímavé chemické pokusy-Science show. Sami si mohli vyzkoušet vzájemnou reakci látek, změna povrchového napětí, Dále mohly zjistit, zda je voda lehčí nebo těžší než olej a spoustu dalších zajímavých informací. Zajímavé chemické pokusy z věcí, které máme běžně doma si mohli sami děti vyzkoušet. Své znalosti si ověřili v pracovním listu, kam si poznačili závěry z pokusů.
V závěrečné části projektového dne jsme navštívili stanoviště s názvem Teplárna. Zde jsme se dozvěděli, co se vyrábí a spaluje v teplárnách a kolik jich v Třebíči vlastně máme.
Všem se v centru velmi líbilo a jistě jej někdy v budoucnu znovu navštívíme. Dětem se nejvíce líbila část Science show, kde si mohli sami vyzkoušet jednotlivé pokusy.

Šupková Simona
foto: